czwartek, 23 lipca 2009

Obiecałam napisać o tablicy pamiątkowej, zamieszczonej na kamienicy, w której mieszkał dr Andrzej Chramiec oraz jego wnuczka - Teresa Remiszewska.
Tablicę ufundowała Fundacja Gawrońskich, a jej zamontowaniem zajęło się Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Ziemi Międzychodzkiej.


Tablica pamiątkowa

Kim był Andrzej Chramiec? Urodził się w 1859 r. w Zakopanem. Medycynę studiował na Uniwersytecie Jagiellońskim. Był pierwszym zakopiańskim góralem, który mógł się poszczycić wyższym wykształceniem. W 1886 roku został lekarzem klimatycznym. W roku 1887 roku założył własne sanatorium – zakład wodoleczniczy z pokojami gościnnymi. Przez 30 lat przyjął 20 tys. kuracjuszy ze wszystkich zaborów i z zagranicy. O jego zakładzie pisała prasa zakopiańska, krakowska, warszawska. W 1924 r. objął posadę lekarza powiatowego w Międzychodzie. Wykorzystując zdrowotne walory wody siarczkowej z międzychodzkiego źródła i złoża borowiny uruchomił w 1926 r. Zakład Przyrodoleczniczy.

Natomiast Teresa Remiszewska - urodzona w 1929 r. w Międzychodzie*) wnuczka dr. Chramca - zasłynęła jako żeglarka. W 1970 r. odbyła samotny rejs po Bałtyku, a w 1974 r., podczas Transatlantyckich Regat Żeglarzy Samotnych, jako czwarta kobieta na świecie i pierwsza Polka, przepłynęła Atlantyk. Samotny rejs trwał 56 dni 4 godziny i 18 minut.

W odsłonięciu tablicy brali udział: prezes Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Ziemi Międzychodzkiej Antoni Taczanowski, który jest również dyrektorem naszej biblioteki, Andrzej Gawroński z Fundacji Gawrońskich, Andrzej Remiszewski - syn Teresy Remiszewskiej, Ewa Żuryło - dyrektor MDK, pomysłodawczyni i organizatorka Festiwalu Szanty, wiceburmistrz Międzychodu - Krzysztof Michalski, dyrektor Zespołu Obsługi Ekonomicznej i Administracyjnej Oświaty Grażyna Marcinkowska oraz mieszkańcy kamienicy.


Przemawia Antoni Taczanowski


Andrzej Gawroński i Antoni Taczanowski


Andrzej Remiszewski, Ewa Żuryło oraz Andrzej Gawroński z małżonką


Kamienica przy ul. Chramca - dom, w ktrórym mieszkał dr. Andrzej Chramiec i Teresa Remiszewska

(fot. mktp)


*) Można spotkać się z informacją, że T. Remiszewska urodziła się w Gdyni. Prawda jest taka, że urodziła się w Międzychodzie, jednak mieszkała tu bardzo krótko - według słów jej syna, Andrzeja, mógł być to zaledwie miesiąc, po którym jej rodzina wyprowadziła się do Gdyni.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz