środa, 13 października 2010

Spotkanie z Anną Janko

12 października Biblioteka Publiczna im. Jana Daniela Janockiego w Międzychodzie gościła Annę Janko. Spotkanie autorskie, na które przybyło 13 osób, odbyło się w sali mieszczańskiej Muzeum Regionalnego.
Anna Janko zadebiutowała w 1977 r. tomem wierszy pt. "List do królika doświadczalnego". Młodziutką wówczas poetkę znany krytyk literacki Artur Sandauer nazwał: "Rimbaud w spódnicy".
W 2001 r. jej zbiór poezji zatytułowany "Świetlisty cudzoziemiec" był nominowany do NIKE - najbardziej prestiżowej literackiej nagrody w Polsce.
W 2007 r. uznana już poetka opublikowała swą pierwszą powieść: "Dziewczynę z zapałkami". Książka spotkała się z przychylnymi recenzjami oraz uznaniem czytelników. Powieść uhonorowana została Nagrodą Warszawskiej Premiery Literackiej (2007) oraz Nagrodą Literacką im. Władysława Reymonta (2008).
Na wczorajszym spotkaniu autorka mówiła przede wszystkim o swojej powieści, czytała jej fragmenty, wspomniała także o powstającej drugiej części losów bohaterki "Dziewczyny z zapałkami" - Hani – i planach związanych z trzecią powieścią.
Niestety, późna pora i długa droga powrotna przed naszym gościem wymusiły skrócenie spotkania mimo ożywionej rozmowy między panią Anną a uczestniczkami spotkania. Życzliwe zainteresowanie z ich strony, liczne pytania, a także prośby o autografy i dedykacje w książkach najlepiej świadczyły o sympatycznej atmosferze. W podziękowaniu za ciekawe spotkanie pisarce wręczono bukiet kwiatów.

Warto wspomnieć, że spotkanie z panią Anną Janko nieformalnie zainaugurowało działalność Dyskusyjnego Klubu Książki przy Bibliotece Publicznej. Pierwsze oficjalne spotkanie będzie miało miejsce 22 października w Bibliotece. Niebawem napiszemy więcej o szczegółach tego spotkania oraz o samym DKK.

Osobom zainteresowanym twórczością Anny Janko Biblioteka umożliwia wypożyczenie "Dziewczyny z zapałkami" oraz "Wierszy z cieniem" - najnowszego tomiku wierszy autorki.