środa, 29 lipca 2009

Jak pracują muzealnicy – Muzeum od kuchni

Jesteście ciekawi jak wyglądają kilkutygodniowe przygotowania do wystawy w Muzeum Regionalnym?

Poniżej możecie zobaczyć krótką fotorelację z przygotowań do wystawy archeologicznej, na której można zobaczyć m.in. pozostałości międzychodzkiego zamku – siedziby dawnych właścicieli Międzychodu, rodziny von Unruh (Unrug), na które natrafiono podczas porządkowania terenu Parku im. Oskara Tietza, czy też wykopaliska z badań archeologicznych przeprowadzonych w 2004 roku na terenie „Zbójeckiej Góry”, znajdującej się przy drodze z Międzychodu do Muchocina.
Na wystawie można również obejrzeć monety z okresu XV do XVI wieku, bite w polskich mennicach, obejmujące okres panowania czterech króli, począwszy od Władysława Jagiełły do Zygmunta Starego, pochodzące ze słynnego znaleziska skarbu we wsi Gralewo, gm. Międzychód, odkrytego w 1975 r.
A dzięki przeprowadzonym kilku inwestycjom budowlanym na międzychodzkiej starówce, m.in. Rynek 4/5 (obecnie znajduje się tam drogeria Schlecker) można przyjrzeć się temu, co przez wieki było ukryte pod grubą warstwą ziemi, czyli przedmiotom codziennego użytku, narzędziom, naczyniom ceramicznym, które niegdyś stanowiły wyposażenie gospodarstw dawnych mieszkańców Międzychodu. Warte uwagi są również pozostałości grobu popielnicowego z cmentarzyska ludności kultury łużyckiej w Mierzynie oraz wykopaliska z epoki kamienia z Radgoszczy.



Krok I
To gromadzenie zbiorów. W czerwcu br. przywieziono na teren Muzeum, macewy pochodzące z międzychodzkiego kirkutu - cmentarza żydowskiego, a znalezione w ogrodzie przy ul. Wigury na terenie prywatnej posesji. Do ustawienia „średniej” wielkości płyty potrzeba było co najmniej czterech silnych mężczyzn. Wkład pracy doceniamy, a wszystkim panom dziękujemy za pomoc!

























Powyższa fotografia przedstawia dobrze zachowaną płytę nagrobną Jozepha Hirsza ur. 25.04.1845 r., zm. 10.1920 r., prawdopodobnie to krewny Hugo Hirsza, żydowskiego kompozytora, nazywanego ojcem berlińskiej operetki, który również urodził się i wychował w naszym mieście.




Inne nie wytrzymały próby czasu...




Krok II
Wszystkie eksponaty należy szczegółowo opracować, każde prezentowane wykopalisko, odpowiednio złożyć, skleić, posegregować itp.

























Krok III
Zagospodarowanie sali, czyli gdzie i co ma się znajdować. Jak najlepiej wyeksponować i zabezpieczyć znaleziska, aby zwiedzający mieli do nich łatwy dostęp i czytelny opis oraz aby po prezentacji wróciły na swoje miejsca w nienaruszonym stanie.
W tle można dostrzec pozostałości mogiły epidemicznej – szkielet dziecka, ofiarę dżumy z ok. XVII/XVIII w., z cmentarza w Łowyniu, odkrytego w 2006 roku.




Gałęzie, ziemia, mchy, kamienie oraz inne naturalne zdobycze, posłużą jako element wystroju sali nadając jej niezwykły nastrój. Scenografią oraz opracowaniem graficznym i plastycznym ekspozycji zajął się międzychodzki plastyk mgr Zbigniew Jakubowski.


Jesteście ciekawi efektu pracy wielu osób? Wystawa pt. „CO KRYJE ZIEMIA” dostępna jest dla zwiedzających tylko do 20 września 2009 r.

Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz